2022'de ne yaptım, 2023 hedeflerim ne?

kendimceyenibirbaslangic

1 yıl önce 3 yorum

Bu yıl çok fazla başarı sağladığımı düşünüyorum. Okulu bitirdim, askerliğimi bitirdim, ilk arabamı aldım, Karadeniz'i gezdim, İstanbul'u gezdim, Sivas'ı gezdim, İngilizcemi geliştirmeye başladım. Öğrenmeye devam ediyorum, okumaya devam ediyorum o sırada Morpheus soruyor: How is he?

Bu sene maddiyat için çalıştığım bir yıl oldu, zamanımın çoğu bunun için harcandı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da dizi, film izlemedim. Benim işim repliklerle :)

Yıl bitti ve kendime nasıl hissediyorsun diye sorduğumda mutlu olduğum cevabını alıyorum. Tonlarca olayla, konuşmayla geçirdiğim bir yıldı ancak şu an hatırlayamıyorum :D. Geçen yıl ne gibi hedef koymuştum kendime onu bile bilmiyorum. Sanırım akışına bırakmışım her şeyi. Akış derken...

M1 Pro Chip

Bu yıl aldım diye hatırlıyorum ama geçen yılın Kasım ayı da olabilir, size bahsetmemiştim ama bu yıl hep onunlaydım. Şu ana kadar kullandığım en hızlı makine bu. Hem android hem iOS geliştiriyorum, etrafta birkaç simulator açık, aynı zamanda müziğimi dinliyorum ve beni bir kere bile üzmedi. Sanırım 8086 mimarisinin mezarını kazdılar, gömülmesi kaç yıl sürer bilmiyorum ama şunu demek istiyorum ben ömrümün yarısını build bekleyerek geçirmişim. İmkanınız varsa alın :)

İşin gücün nasıldı?

Normalde askerlik ile alakalı şeyleri anlatmayı istemiyorum ancak askerliğimi iş hayatım için bir milad olarak belirledim. İlk işimden istifa ettim, bu yıllardır yapmak istediğim bir şeydi. Askerlik bunun bahanesi oldu. Bazen eksik olduğumu hissettiğimde kendime başka uğraşlar buluyorum, bence böyle bir alışkanlık insanı çok yoruyor. 2014'den askerliğime kadar çalıştığımı düşünüyorum. Bu süre içerisinde ne bir tatil ve ne kişisel vakit konusunda adım atmadım. Kocaman 8 yıl! Şu anda bu cümleleri yazarken doğru kararları verdiğimi hissediyorum. Gençliğimin bu kadarını çalışarak ve bilgisayarları anlayarak geçirdim, bence bu süre yeterli. 

Bi ara o kadar bunalıma girmiştim ki, yine pastane'ye girip kariyerimi bırakmak istiyordum. Düşünüyorum da bence zaman çoğu şeyin ilacı. Rihannanın bir cover'ı var "Same Ol' Mistakes" bu şarkıda şu sözler benim çok hoşuma gidiyor:

Stop thinking you're the only option

Evet; tek seçeneğin olduğunu düşünme, ne pastanesi abi. Ben bu durumları yaşadım, en dibi de görmedim değil. Üç aylık maaşımın tamamını bir kamera almak için harcamıştım. Bir de bu olayları yavaş yavaş öğreniyordum taksit nedir, borç nedir bilmeden. Tek kuruş harcamadan geçen üç ay... 

Para, mal bunlar istendiğinde insanın eline geçecek şeyler, çok para mı kazanmak istiyorsunuz? tamam; kazanırsın, inan bana bunun için çalıştığında kazanırsın. Ben bu sene bunu yaptım mesela ancak şunu farkettim ki; nereye kadar böyle devam edeceğim. Kendime hedefler koymuyorum, plansız bir yaşantım var, aile kurmuyorum, topluma olan faydamı düşünmüyorum. Kendime sormam gereken bence bu konular. Elbette bunları parayla yapmak (¬‿¬)

Şimdilik bir sorun görünmüyor, dilimi geliştirip ihracat yapmaya başlamak istiyorum aslı olay o :)

Vlog

Ben aslında çok vlog çeken bir insanım. Hiçbir yerde paylaşmasam da bazen açıp bakıyorum ne düşünmüşüm diye. Çok önemli bir şey, düşünce uçar vlog kalır :D 2023'de YouTube kanalımı ilerletmeyi düşünüyorum. Bazı videolarım gezinti yaparken, bazıları hayat hakkında o an ne düşünüyorum veya topluma ne öğüt veriyorum, bazan da bir yeri tanıtıyorum. Ben içeriklerime güveniyorum özgüvenim tam :D ancak toplum henüz buna hazır değil :P

Yürüyüş & Spor

Bu yıl günlük ortalama 4 bin adım yürümüşüm ancak askerden sonra bu 6 bine çıkmış durumda. Çünkü it gibi geziyorum artık. Hele istanbulu gezdiğim ay yani Ekim ayında günlük 11 bin adım yürümüşüm.

Sporla alakalı bir atılım yapmadım ancak bu yıl birkaç repo oluşturdum:

Lendis firmasının işe giriş assignment'ını yaptım, gerçi beni işe almadılar ama kendiler kaybeder ^o^ (bu arada bunu paylaşmam yasal değil, ama yaptıklarım için pişman değilim aklım hala yapmadıklarımda)
https://github.com/abdurrahmanekr/lendisjourney

Bitirme projem hatta bununla alakalı ödül de aldım. 2209-a tübitak programından destek aldım ve projemi de bitirdim. Projenin konusu Mobil Cihazlarda Etkinlik Takibi, (kısaca çoluğunuz çocuğunuz ne yapıyor telefonda onu görmek istiyorsanız bunu kullanın ●ᴥ●)
https://github.com/abdurrahmanekr/FamilyTidy

En sevdiğim ki çok emek harcadığım bir proje, şu anda bunu dünyada yapan açık kaynak bir proje bulamadım. Ben de yaptım :) önceki makalemin konusu bu arada.
https://github.com/abdurrahmanekr/nodejs-golang-addon

Twitter'ı kaldırdım

Hakikaten doğru bir karar vermişim. Toplumun dibe gittiği fikrini bilinç altıma işlemeye çalışan yapay zeka baloncuğundan kendimi çıkardım. Şeytanın düşündürdüğü ve sözlere döktüğü her pisliği Allah'ın her günü görmekten sıkılmıştım. Son zamanlarda işten çıkarmaları da göz önüne alınırsa şu anda akıl sağlığımı olumsuz etkileyen bir mecraya dönüşmüş. Ne gerek var çalışanlarına değer vermeyen firmanın uygulamasını kullanmaya, eğer topluma bir faydam olacaksa bu da benim boykotum.

İnsanların seni sınıflandırmasına izin verme

Bu yıl kendimi tanıdım; nelerden hoşlanmıyorum, ne ilgimi çekiyor artık ifade edebiliyorum. Kimse beni tanımlayamaz çünkü ben onun anlattığı gibi birisi değilim, beni ancak ben tanımlayabilirim. O beni anlattığındaki halimi nereden biliyor? ne yaşamışım, ne hissetmişim, neyi biliyorum o ne bilsin. İnsanın eline düştüysen işin zor, kendi nefsi hariç herkesi yargılar; sıra kendi nefsine geldiğinde de "only god can judge me" der. O yüzden sen seni bil sen seni.

Konu dışında çok hoşuma giden ve komik bulduğum şu videoyu paylaşayım :) https://youtu.be/QQFYviPm7Fk

Fotoğraflara bakıyorum

Çünkü koca bir seneyi unutuyorum, yani 70 yıllık ömrüm olsa ilk 18 seneyi silsem 1/52 demek bu :D. Çok eğlenceli anlarım oldu, hayatımda yapmam dediğim şeyleri yaptım, arkadaşım Selmanla bir çay kahve yapmak için sahile inmiştik, arabanın anahtarı içeride kaldı, ne yapalım derken çilingir 200 lira fiyat çekti; dedim biraz uğraşalım, inşaattan bir demir çubuk bulduk ve hafif açık camdan kilidi açtık :D

Karadenizde gecenin karanlığında yengeç aradık, o kadar sıcaktı ki fotoğrafta sahura kalkmış baba profilimle atletimle görünüyorum :D

Dedemle su motoru için bir havuz yaptık, adamın öyle bir hali var ki küreğiyle her şeyi inşa edebiliyor. 

Her sene olduğu gibi bu sene de kuzen geldiği için bol bol kuzen günleri yaptık. Balkon muhabbetleri, çay çekirdek, doğum günleri, tüm kutlamalar... Maaşallah aile geniş :) Bir sürü kedi videosu, doğa fotoğrafı, tarihi yapılar, modern yapılar derken bayağı dolu bir yıl olmuş bu yıl. 

Ve burada anlatamadığım o kadar çok komik konuşmalar var ki.. ne benim zamanım ne de sizin zamanınız var, öyle ya söz uçar yazı kalır :)

Biraz hesap kitap

Bu site şu anda 6 yaşını da doldurdu. Bu siteye başlangıçtaki emeğim (yani php scriptini yazma, tasarım vs.) dışında ahım şahım uğraşmadım. Ancak ben buraya ne zaman bir şeyler yazsam insanlar memnun oluyor, tebrikler alıyorum. Bunlar benim için değerli şeyler. 

2022 çok güzel bir yıldı, kimilerimiz üzüldü kimilerimiz sevindi. İmkan olsa yaşadıklarımı hep anlatsam; ama bir gün bunların hepsini unutacağım. Giden ömürden gidiyor; o yüzden birbirimizi üzecek zamanımız bile kalmadı bu dünyada. Bilerek veya bilmeyerek, kimin kalbini kırmışsam özür diliyorum. Ne kadar iyi hissederek anlatsam da eksik kaldığım, geri dönülemeyecek kararlar aldığım bir yıldı. 

Hala gülümseyebilmek hayata karşı bana çok ümit veriyor. Geriye baktığımda yine güzel insanlar tanıdığımı görüyorum. Hepsine selamlar :) Ayda yılda bir olsa da arayın :D

Prime dönemimin bittiği bir yıldın 2022 seni özleyeceğim...

Yorumlar ({{totalCommentCount}})

 • Selman

  {{commentLike179Count}} beğenme 1 yıl önce

  Bu yazıda yer almak mutlu etti beni :) İnşallah daha güzel yıllara hocam. Uzak tutmayalım arayı görüşelim :)
  Beğen Beğendin
 • Abdurrahman Eker

  {{commentLike180Count}} beğenme 1 yıl önce

  İnşallah Selman :) ama bu sefer dikkatli oluruz anahtarı unutmamak için :D
  Beğen Beğendin
 • Rasim Baş

  {{commentLike181Count}} beğenme 1 yıl önce

  Keyifle okudum. ???? Böyle içten yazılara bayılıyorum. Eline emeğine sağlık.
  Beğen Beğendin
 • Düşündüklerin nedir ?

  Abdurrahman Eker

  (1010 Eylül 11111001100)

 • Full Stack Developer Turkey/Sivas
 • İnternette Avare Kodcu
 • coffee
 • github
 • instagram
 • linkedin
 • youtube
 • Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin ?