Sonunda Mezun Oluyorum!

yenibirbaslangicegitim

1 yıl önce 2 yorum

Bugün son final sınavıma da girdiğime göre artık bu sevincimi paylaşmanın zamanı geldi, büte kalacağımı düşünmüyorum hepsi iyi geçti. Eğer bunda da büte kalmazsam büte kalmadan okulu bitirmiş olacağım, bu bile benim için bir başarıdır :D. İlk yılımda büte kalmadan sınıfı geçtiğim için baklava almıştım şimdi o aklıma geldi :D 2019 güzel bir yıldı, okulu kazandığım bir yıl. Çoğu tabumu o yılda yıkmışımdır.

Bu arada söylemeden edemicem şu anda bu konunun (url'de) 58. konu olması beni o kadar mutlu etti ki damarlarımdan kangal akıyor şu anda :D Neyse biz konumuza denelim...

Mühendis olmadan önce bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olmuştum. Çoğu dersimi oradan saydırabildim. Sivas C.Ü. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nün bana öğrettiği çok şey oldu. Derslere çalışırken aynı zamanda merak ettiğim konulara çalışmam çok eğlenceliydi. Bilgisayar mimarisi, ağlar, işletim sistemleri gibi makine öğrenmesi, ayrık, paralel programlama gibi derslerin ufkumu açtığını söyleyebilirim.

Üç yılda bu ufkumu açan şeyler aslında çok önemli şeylermiş onu öğrendim. Bir mesaj kuyruğundan tutun, veri tabanı aktarımlarına kadar işin yönetiminin nasıl yapıldığına dair alt yapıyı işletim sistemleri çok iyi açıklıyordu. Process, paging, swap, vs. gibi kavramların yanı sıra bir donanımda yavaş olan bir sürücüden hızlı olan register'a kadar verilerin nasıl taşındığını anlamama çok yardımcı oldu. 

Bir C kodunu derlediğinizde aslında onun nasıl derlendiğini, çalıştırıldığı zaman işlemcide ve bellekte ne gibi aktivitelerde bulunduğunu bilmek çok heyecanlı. Tabii ki bu anlattıklarım tamamen okul tarafından bana kazandırılmadı ancak bu konularda bana uyandırdığı merak bunları araştırmamı sağladı. Karmaşıklık analizi yapmak da eğlenceliydi.

Teknik kısımları bir yana bırakırsak

Ne yazık ki çok fazla bir sosyal çevre oluşturamadım. Nedense 2020'den sonra benim için hayat durmuş ve hala 2020'deymişiz gibi aklımda bir düşünce var. Halbuki çevrimiçi arkadaş edinmek bu kadar kolay olmasına rağmen. Ama okulda güzel insanlarla tanıştım ve onlara burdan selam olsun :)

Okul güzeldir

Şu an bitince ne yapacağım konusunda henüz bir fikrim yok, ancak şunu öğrendim ki bir şeyi amaçlar ve hedefimden sapmazsam onu aşabiliyorum sanırsam bunu keşfettim. Derslere girmek, yeni şeyler öğrenmek, sınava koşuşturmak bunlar güzeldi. Neyse artık yapmam gereken havalı şeyler var, GitHub profilime Computer Engineer yazmak gibi mesela :P Şaka bi yana lise temeli çok zayıf olan ben, benim için çok zor dersleri geçerek mezun oldu ya, rabbime şükrediyorum. O işimi rast getirmese çuvallayacağım kesin :) Sınavlarımda benim için dua eden sevdilerimden de Allah razı olsun. Hepinizi seviyorum <3

Biraz anılardan da bahsedeyim

1. resim ikinci dönemin ilk günüydü o kadar kar yağmıştı ki okula gelen tek avanak bendim :D Hemen sağında kampüsün girişi, fakülteden çektim. 3. Resim okulun otoparkından çektiğim güzel bir manzara fotoğrafı. Son resim de İlyas reisle sınavdan kazanarak çıkmamızı kutlarkendi :).

Son Olarak

2014'de okulun duvarında şu yazıyı görmüştüm: "Güneşi görmek istiyorsan gölgeden çık!". Yıl 2022 ve ben artık bir Mühendisim ben de efendimizin (s.a.v) şu hadisiyle bitireyim:

"Ya öğreten ol, ya öğrenen ol, ya dinleyen ol, ya da ilmi destekleyen ol. Beşincisi olma, helâk olursun!"
- Dârimî, Mukaddime

Yorumlar ({{totalCommentCount}})

• Karani Karaman

{{commentLike176Count}} beğenme 1 yıl önce

peygamberimizin 5. olma yoksa helak olursun dediği o 5. şey ne ?
    Beğen Beğendin
  • Abdurrahman Eker

{{commentLike177Count}} beğenme 1 yıl önce

Selam Karani :) Yani efendimiz (s.a.v) şunu demek istiyor bunların hiçbirini yapmayıp diğer işlerle meşgul olursan helak olursun
    Beğen Beğendin
  • Düşündüklerin nedir ?

Abdurrahman Eker

(1010 Eylül 11111001100)

• Full Stack Developer Turkey/Sivas
  • İnternette Avare Kodcu
  • coffee
  • github
  • instagram
  • linkedin
  • youtube
  • Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin ?