Dünya * (yı dert edinmek + kadar derdin olması)

kendimce

1 yıl önce 1 yorum

Eğer siz de bir gün tüm kayışlarınızı koparıp gemilerinizi yakmayı planlıyorsanız, yine üzerine çok düşünmediğim makaleme hoş geldiniz :)

Tümevarım tümdengelim yaparak ya elhamdülillah yiyip içebiliyorum açlık görmedim'den ulan şu telefona bu kadar para verilir mi be kısmına kadar ve bunlar dışında kalan kısımlarda da dertler vardır. [-Infinity, Infinity]. Basit lise son matematiğimizi konuşturursak; limit ihtiyaçlar giderken sonsuza dertler gider ebesinin nikahına.

Eğer, zevk alınacak bir şey varsa..... yandık demektir çünkü 1 tane şey çok az lan. Şükür ki rabbimiz çok çömerttir, sonsuz nimetleriyle donatmış etrafımızı. Biz bir şeylerden yakınıyorsak demek ki bir başka edinemediğimiz zevk var.

Velhasılı kelam başlıkta geçen matematik işleminin sonucu 0'dır. Nasıl mı? şöyle düşünürsek Dünya boş bir yer ise 0'dır, çarpanı ve toplayanının bir önemi kalır mı? Ne yaparsak yapalım ne yaşarsak yaşayalım yaşamak için hala sebepler var. Bu makaleyi yazmaya 2022 mayıs ayında başlamışım ve şu an bu şekilde devam edeceğimi düşünmüyordum.

6 Şubat Depremi beni çok etkiledi. O kadar ki etrafta olan bitenden kendimi soyutlamış orada ölen insanların yerine koydum kendimi; çok kötü hissettim. Neler yaşıyoruz şu hayatta birbirimize neler diyoruz o kadar üzüldüm ki. Bir ideoloji insanın yaşamının sona ermesiyle bitmez. O onu konuşmuştur bi kere ve artık dünyanın malıdır o fikir. Şurada birine kalbini kıracak en ufak bir şey desem; artık demişimdir onu, geri alamam. İşte o geri alınmayacak şeyler var ya! onlar!... insanı yıkar o şeyler.

Kimileri der ki öfkeni tutma içinde birike birike kötü sonuçlar doğurur. Ben bu fikre katılmıyorum. Bu ne be! neden bağırarak konuşalım birbirimizle neden anlayışsız olalım neden? "Öfkelenmek ve sızlanmak ahlaka aykırıdır." demiş Epiktetos. Öfkelenmemek lazım ki insan olalım. Ya sevdiklerimize kötü bir şeyler dersek ya onları bir daha göremezsek, işte bu bile benim için yeterli bir sebep. Patlamazsın korkma, sakin ol, güzel sözler söyle.

Bu anlattıklarım insanca birbirimizle yaşarken davranmamız gerektiğimizi düşündüğüm şeyler, ihmalkarlara ve katillere değil.

Bu yaşananlar da unutulacak elbette, tıpkı Sokratesin bütün savunmasına rağmen katli vacip kararı alması gibi. Ben söylemesem aklımıza bile gelmeyecek Sokrates'in boş yere öldürülmesi. İşte böyle insan hiç bir şeyi hatırlamıyor, önlem almıyor, öfkeleniyor yakıyor yıkıyor. Belki de bu formül yüzündendir. Dünyaya hangi açıdan baktığımıza göre değişiyor. Dünyası 1 olanlar inşaattan ne kadar demir çalsa ne kadar mıhsıçtı olsa o kadar kar edecek, işte dünyası 0 olanlar gidecek o cennete, ben bir ev yapıyorum ve bu sağlam olmalı diyen o insanlar.

Ne kadar anlatsam da içimdeki ifadeleri, hep dünya hakkında farklı bir açı vardır insanların gözünde. Ben belki de burada anlattıklarım gibi bir insan değilim ne belli, işte bu bile insanı etkiliyor. Bir yol gösteren olmadan ve başıboş dolaşmadan hiç fayda göreceğimizi düşünmüyorum. Bu dünyada da yalnız olduğumuzu düşünmüyorum, biz yaşayacaklarımızı yaşadık ve yaşanacaklarımızı yaşayacağız işte bütün olay bu. 

Bir temele oturmadan içimden geldiğince anlattım, esenlikle!
~ Abdurrahman

Yorumlar ({{totalCommentCount}})

• Sefa

{{commentLike182Count}} beğenme 1 yıl önce

Her toplumda illa ki var ama bizim Türkiye'de bence bir tık fazla olan kronik empati yoksunluğu hastalığımız var ve ön yargı ile bilip bilmeden konusuyoruz. Biraz düşünerek konusmak isteyenlerede az konusan, asosyal deyip geçiyoruz :d. Eline sağlık abi, öfke hakkinda bir hadis ile yorumumu bitirmek istiyorum. Yiğit dediğin, güreşte rakibini yenen kimse değildir; asıl yiğit kızdığı zaman öfkesini yenen adamdır.
    Beğen Beğendin
  • Düşündüklerin nedir ?

Abdurrahman Eker

(1010 Eylül 11111001100)

• Full Stack Developer Turkey/Sivas
  • İnternette Avare Kodcu
  • coffee
  • github
  • instagram
  • linkedin
  • youtube
  • Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin ?