2023'de ne yaptım, 2024 hedeflerim ne?

kendimceyenibirbaslangic

6 ay önce 3 yorum

Güzellikler ve esenlikler ile selamlar. İnsana yazma duygusu her zaman gelmiyor. Ancak onu yakaladığında söylediklerinden çok daha güzel şeyler oluşturabiliyor. Şu anda o modu yakalamaya çalışıyorum bu satırları yazarken :) Ne yaptım ben bu yıl dediğimde kendime, şu anahtar kelimeler aklıma geliyor: dükkan, yapay zeka, ev yaptırma, insider, youtube, dream writer, ihracat, denizli, muğla, ingilizce konuşabilme yeteneği, xmpp.

Bi kurtulamadım bu XMPP'den zaten :D. Neyse sıkıcı bi şey zaten onu boşverelim. Asıl konu ben çok iyi hissetmeye başladım. Kendimi geliştirmeyi durdurmadım, sonunda kem küm konuştuğum ingilizcem artık iyi bir seviyede. Geçen yıl arkadaşım ilyasla marmarayı beklerken greencard muhabbeti açmıştık. Bilmiyordum greencard ne demek sonra araştırdım bi hevesim arttı. Geçen yıl kasım ayında başlamıştım zaten önceki yıl yazımda bahsettiğim bir şeydi ve bu yıl iyi bir seviyeye geldim. Gerek speaking club'lar gerek o çevreye sahip arkadaşlar, özellikle yabancı ülkelerden insanlarla tanışmak öğrenme kaysayımı artırdı.

Mutlu başladım ama...

Hep olumlu şeyler olmadı elbette 2023'de biliyorsunuz deprem kışın göbeğinde patladı, insanlar yardıma muhtaç durumdayken ne çıkarcılar ne günah nedir insanlık nedir bilmezler çıktılar ortaya. Bir nevi ülkemin nasıl bir yer olduğunu ve savaş anında neler olabileceğini de kestirmeme sebep oldu. Düşmanın eline bir fırsat geçse içimizdeki yağmacıların, çocuk kaçıranların ıslahıyla uğraşacağımıza şu an eminim. İnsanlar ya kör bir şekilde birbirine güveniyorlar ya da gözleri o kadar farklı yerlerde ki önündeki şeytanın çukurunu göremiyorlar. Burada benim depremdeki rolümü anlatarak zaman kaybetmeyeceğim, o kadar kıymetli anlar oldu ki kimse onlarla yarışamaz. Rabbim onların bu yardımlarını cenneti ve cemaliyle ödüllendirsin, depremde şehit olan tüm insanların da mekanı cennet olsun.

7 ekimde patlayan Filistin-siyonist savaşında öyle üzücü şeyler yaşandı ki, artık insanlıktan tiksiniyorum. Ben sanıyordum ki artık hitlerin yaptığı soykırım bir daha dünyada olmaz, ama oldu! ve o güçlü dediğimiz ülkelerin gözlerinin önünde çocuk, kadın ve yaşlı katliyamları gerçekleşti bi dur bile demeden. Bu savaşın başlangıcındaki olaylarda çok yanlış düşüncelerim vardı ama savaş ilerledikçe kimin düşüncesinin yanlış olduğunu anladım, siyonist işgalcilerin. Zaman geçtikçe unutuyoruz mavi marmarasından, hastane bombalamaya kadar olayları. Bu siyonist terör oluşumu insanlığın yüz karasıdır. Bu devlet oluşumu var oldukça insanlığın yüzündeki o kara leke gitmeyecektir.

Filistine yardım etmek için elimden ne gelir diye düşündüm ve en azından hayat tarzını siyonistlerin bu kanlı katliyamlarını besleyen firmalara destek vermeyerek benim gibi boykot düşünen insanların kullanacağı bir uygulama/web sitesi yapmak istedim. Arkadaşım Sena bana attığı web sitesiyle buna vesile oldu. O web sitesinin sahibiyle görüşme fırsatım oldu, İngilterede bir haber sitesiydi thewitness.news. Buradaki dostlarla elimizden ne gelir diye konuşmaya başladık yaklaşık 20 kişilik bir ekibin içersindeyim, insanların kullandığı ürünlerin menşei ve bu ürünleri yapan şirketlerin siyonistleri destekleyip onlara maddi destek verip vermediğini içeren bilgileri toplayıp bir uygulama/web sitesi yapma peşindeyiz. Hali hazırda bu verileri kullanan birkaç uygulama çıkmış durumda: 

Ben ekipteki türklerden biriyim tüm Türkiyenin kullanabileceği çok iyi programlanmış ucuz bir sunucu maliyetiyle çalışabilecek derecede bir uygulama yapmak istiyorum. Rest endpoint'e ihtiyaç duymayan ve sadece hosting ile ayakta durabilecek bir web sitesi yeterli olacağını düşünüyorum. Ekip arkadaşlarım şu anda 700 800 dolar civarı para ödüyorlar. Eğer siz de bana yardım etmek isterseniz iletişim mailimden bana yazmanız yeterli, gelin bu kara lekeyi baş kaldırarak silelim.

Gelelim işe

Bu yıl MindBehind'a girdim, bulunduğum ekibim ve çalışma şartlarım çok iyi şükür. Uzun yıllardır kendimi yıpratarak çalıştım, burada kendimi rahat hissediyorum :) Ürünümüzü incelemek isterseniz bu web sitesinden görebilirsiniz: https://www.mindbehind.com/. Biraz legacy bir yaklaşımla alt yapımız var elbette çoğu şirkette olduğu gibi, burada replatforming yapmıyoruz ama mevcut müşterilerimizin sorunlarını ve yeni istekleri yerine getiriyoruz. Pair programming yapmadığımızdan dolayı çok fazla iş arkadaşı aktivitesinde bulunamadım ancak biraz kendi akıl sağlığımı dengede tuttum açıkçası. Uzaktan çalışıyorum ve sprint tasklarımı yerine getiriyorum müq bi hayat :D

Dükkan açtım bu sene e-ticaret yapmak için ve çok fazla deneyim kazandım. Kendime bir sözüm vardı 30'uma gelmeden ihracat yapacağım diye yaptım bazı aksilikler olsa da :) Dükkanda tulumba tatlısı bile sattım, sonuçta esnaf pisikolojisini anlamak için bu yaptıklarım :D. Ne kadar güzel olsa da başka bi yere taşınacağım kiralar 5k oldu :P Eğer bir yer bulamazsam evden devamke.

Açık kaynak

Bu yıl keycloak migration plugin'e PR açtım, TiktokLive plugin için çalıştım (canlı yayın esnasında gönderilen aktiviteleri takip ediyor)

Yapay Zeka

Bu alan benim oldukça dikkatimi çekiyor, yani artık odağımı tamamen bu sektöre kaydırdım. Evet bir full-stack geçmişim var ancak bu alanın ilerleyişi tıpkı 2014 yılında patlayan Js frameworkleri gibi, mobil uygulamalar, iOS ve Android işletim sistemlerin ilerleyişi gibi. Eğer bu treni de kaçırırsam öyle kala kalabilirim.

Stable diffusion beni oldukça etkiliyor, bazen ileride filmlerin de yapay zekalar ile oluşturulabileceğini düşününce bu alana yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz, sadece Türkiyede bu piyasa 2 milyar lira civarında bir hacme sahip, düşünün Dünyada ne kadar. Böyle bir alana yatırım yapmak ve buranın okur yazarı olmak gerekiyor, diye düşünüyorum.

Gezip Tozmalar & Vlog

Yine fotoğraflarıma baktığımda görüyorum ki bu yıl ilk defa ege bölgesine gitmişim. Haziran'da Denizli, Pamukkale, Marmaris, Selimiye, İçmeler, Dalaman, Göcek çok güzel yerlerdi, buradan Okan abime evinde bizi misafir ettiği ve şahane dostluğu için, İkinci reisime yol arkadaşlığı için (kendisini aynı zamanda nisan ayında askerde ziyaret ettim), Engin'e (kendisiyle bir söyleşi de yaptım) rehberliği için teşekkür ederim. Valla bu senenin en güzel günlerini onların yanında geçirdim. Baya uyumluyduk, uzun bir süredir de aradığım dostane ortamı da unutmayacağım <3 Şöyle Selimiye tarafından bir foto bırakayım:

Yukarda bahsettiğim gibi İstanbula gittim tabii, bi arkadaşıma sivas köftesi getirdim :D Insider'a gittim iş arkadaşlarımı gördüm. Seyahatsever bana yurt tecrübesi de yaşattı. İstanbul yazılarak anlatılamaz bir yer. Nereyi gezersem gezeyim atam Mehmedin orada gezdiğini, fethettiğini, yakın zamanda sırf orayı korumak için 250bin insanın Çanakkalede şehit olduğunu hatırlıyorum. Şöyle durup sakin bir şekilde orayı izlediğimde gerçekten öyle hissediyorum ve bundan onur duyuyorum.

Spor Mpor bi şeyler

Yürüyüşüm biraz artmış, Temmuzda baya bi yürüme fırsatım oldu çünkü çok gezdim yine İstanbulu :) Seviyorum o şehri ya, kuzen geldi Almanyadan bu sefer ben gezdirdim koca şehri. 4 gün sonra Ankaraya gittik biraz da orada vakit geçirdik.

Bu yıl başıma bir bannerlord musallat oldu sabah akşam oyunu bitirmeye uğraştım en son dayanamadım tüm lordları kesmeye başladım oyun bitti. Oyun elimi kana bulattı suçlu ben değilim ¯\_(ツ)_/¯

Gelecek teknolojiler

Arm işlemcilerin piyasayı saracağını ve işlem yükünün oldukça azalacağını düşünüyorum. Qualcomm şirketinin Ekim ayında tanıttığı işlemci bunun bir öncüsü. İşlemciler x86 mimarisiyle artık yaşlandılar, evet çözüm sağlıyor ve dünyadaki çoğu yazılım bu mimaride çalışıyor ama bu eski yöntemle kullanılan güç tüketimi/verimsizlik başlı başına bir sorun ve artık çözülmesi gerekiyor. Ben inanıyorum ki çok uzak olmayan bir zamanda, geliştirilecek donanımlar oldukça verimli olacaklar. Umarım güzel ülkemde bunun için bir çalışma yapılıyordur.

Node.js aldı başını gidiyor ve piyasada hala kullanılan bir teknoloji, eskiden bir teknolojinin 5 senesi var denirdi, bu teknoloji hala ayakları sağlam şekilde durmaya devam ediyor. Node lezzetli bir şey, onu kullandığınızda, monitörize ettiğinizde keyif veriyor :)

Biraz içimi dökeyim

Bu yıl o kadar canımı sıkan durumlar oldu ki, bazen sıkıntıdan her şeyi bırakıp gitmeyi istedim. Bu dünya ben çocukken olduğu gibi bir yer değil artık ve umutlarımı tüketecek çok kötü bir yere dönüşüyor. Bilirsiniz etimolojiyi severim ve bu "dünya" kelimesinin etimolojisine baktım. En eski bulunan kaynakta - ki o atabet-ül hakayık - şunu buldum, "aşağıda olan şey" anlamı taşıyor. Aslında mecaz bir anlam da çıkıyor buradan, aşağılık bir yer demek istiyorum ben dünyaya. Ve bu aşağılık yerde bütün toplumun gözlerinin önünde çocuklar öldürülüyor, insanlar birbirine kazık atıyor ve başka ne diyebilirim ki.

Kimseyi yargılamıyorum ama arsız arsız, bunun bir anlama gelmediğin göstermek için adeta bir gösteri yaparcasına, boykotun hiç bir işe yaramayacağını söylüyorlar. Bu yazdıklarımı benim unutmayacağım da belli değil ayrıca. Evet unutkanız ancak bazı şeyler henüz bitmiş değil, bence unutmaya çalışıyoruz. Hiçbir şeyi görmeyelim diye uğraşıyoruz. Bütün sorunumuz maddiyat ve bunun elimizden alınması bizi epey korkutuyor. Bu insanı insan yapan şey değil bence.

2023 kötü başladı, her şeyi düzeltmeye çalıştık, yardımlaştık. Birbirimizi saralım istedik, çoğumuz bunu başardık. Seçim oldu birbirini kıranlar oldu ama o depremzedelere sadece kendi zihinlerindeki şeye oy vermedikleri için edilen laflar beni bitiren şey oldu. Bir lafı konuşmadan önce şöyle düşünmek lazım, ben bir insanım söyleyeceğim sözler insanlara yardımcı olmalı şeklinde düşünmeliyim ve sonra söylemeliyim. Efendimizin bir hadisinde şöyle buyurmuş: "Ya hayır konuşun ya da susun". 

Elbette ben mükemmel bir insan değilim ve boş konuştuğum şeyler çok olur. Ancak bu sene duyduklarım gördüklerim beni çok etkiledi. Bu yıl bana karantina günlerimi özletti diyebilirim. 

Ben yıl başı kutlamaktan daha çok, yıl özetimi çıkarırım ve ders alırım. Ne iyi başladın ne de iyi bitiyorsun, inkar edemem eğlendiğim ve mutlu olduğum zamanlar da oldu. Bazen dürüst bir dost gibi sözlerin içimi yaktı, bazen umutla doldurdun beni ve onların aslında olmayacağını öğrettin.

Dostlarım kendinize iyi bakın ve her kötü şeye rağmen iyi bir insan olmanın önemini unutmayın. Sağlıcakla kalın :) Elveda 2023...

Yorumlar ({{totalCommentCount}})

 • Bir dost

  {{commentLike184Count}} beğenme 6 ay önce

  Kral artık aylık yazılara geçiş mi yapsan? Konu başlığı az içerikleri daha detaylı olur hem :)
  Beğen Beğendin
 • Özgür Filistin

  {{commentLike185Count}} beğenme 6 ay önce

  Eline emeğine sağlık, gerçekten büyük bir keyifle okudum.
  Beğen Beğendin
 • Kübra

  {{commentLike186Count}} beğenme 6 ay önce

  Her zaman ki gibi süper bir yıl sonu yazısı ellerine sağlık ????????????☺️
  Beğen Beğendin
 • Düşündüklerin nedir ?

  Abdurrahman Eker

  (1010 Eylül 11111001100)

 • Full Stack Developer Turkey/Sivas
 • İnternette Avare Kodcu
 • coffee
 • github
 • instagram
 • linkedin
 • youtube
 • Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin ?