2020'de ne yaptım, 2021 hedeflerim ne?

kendimceyenibirbaslangic

3 yıl önce 0 yorum

Naber :D tutulmayan sözler, hayal kırıklıkları, dara düşme anlatacağımı bekliyorsunuz ama koca bir HAYIR! :D demek istiyorum. Ben böyle bir yıl görmedim, duymadım da diyemiyorum gördük yaşadık. Lafın kısası giriş yapmak için yine bi 10dk harcadığım makaleme hoş geldiniz :)

Bu yıl bilinçlenme anlamında bana çok şeyler kattı. Çevre, dünya, uzay, yoksulluk gibi önemli şeyler. Sadece bunlar değil tabii ki, ama bunlar insanın hayatından çıkarmaması gereken şeyler diye özellikle belirttim. Öncelikle uzak yıllardan bu makaleyi okuyanlar için kısaca özet geçeyim.

2020 yılında covid-19 virüsü bütün dünyada yayıldı ve insanların yaşam ezberini bozdu. Maske takmak, evden çalışmak ve polise kimlik vermemek :D

Yeni okurlarım için tantana yapmama gerek yok :)

Dostlarım, bu yıl evde akıl sağlığımı kaybetmeden nasıl yaşarım diye çalıştım ve başarılı oldum da. Sakin olmak, anlayışlı olmak ve empati kurmak gibi şeyler gayet aklımı yerinde tutmamı kolaylaştırdı :) Okul hayatım zaten olmadığı kadar kolay geçti. Geçen yıl oldukça zor dersler işliyordum Matematik, Diferansiyel Denklemler, Ayrık Matematik vs. Şükür ki okulun ilk yılını ders bırakmadan geçebildim. Ancak 2020 yılında dersler hafiflemişti ve ben biraz kendime zaman ayırabildim.

Kendime zaman ayırdım derken ne yaptım... Bisiklet aldım! :D Bisiklet ile ne kadar mesafe gittiğimi hesaplayamadım ama sürekli sürerek kondisyonumu artırdım, istesem burdan Los Santos'a kadar sürerim :D Şaka bi yana 2019'da neden sürmüyormuşum anlamadım. Çok güzel bir şey hem yayasınız hem araba, Sivas'ın her yeri zaten açık; pedallar gidersiniz istediğiniz yere 15dk'da.

Kızılırmağın tam kızıllandığı bir zamandan bir fotoğraf.

Sadece bisiklet almadım tabii ki :) Resim çizmek için de zamanım oldu. 2020'ye kendimce renk katmaya çalıştığım resimlerim bunlar:

Educathon"20

Educathon"20'ye katıldım ve 3 kişilik takımımızda ben yazılımcı rolündeydim. Çok eğlenceliydi, özellikle gece 3'lere kadar çalışmak falan :) Eğitim ile alakalı bir hackathon'du zaten. Konusu öğrencilerin öğrenmelerini daha kolay hale getirmek. Eğitimciler açısından da öğrenciler açısından da yararlı olan bir şeyler yapabilmek. Educathon"20'de yaptığımız yazılım çalışması. Burdan Rıdvan ve Alen hocama selamlar :)

İşimde neler yaptım peki?

Çok şey. BNet adında bir projenin chat takımını yönetiyorum. BNet kurum içi mesajlaşma sistemi sunuyor ve siz sisteminizde on-premise şekilde chat kullanabiliyorsunuz, bu da elbette BNet'i güvenli yapıyor. Yılın başında BNet'in geleceğinden ümidim yoktu çünkü sürekli başa sarıyorduk. Ben ürünün son kullanıcıya veya resmi kurumlara sunulması tarafındaydım ancak şirket bunun SAP dünyası içerisinde satılabileceğini düşünüyordu. Çok geçmedi ve zaten covid-19 kapıya dayandı. Detaysoft başlangıçta tüm elemanların evden çalışmasını sağladı. Ve bu kimi ilgilendiriyordu tabii ki takımımı :) BNet'i Detaysoft içerisinde verimli bir şekilde kullanıyoruz ve çok katma değeri var. Evden çalışırken tüm iletişimimiz BNet üzerinden yürüdü. Takımımla refactor ederek baştan yazdığımız bu sistemin nihayet değeri anlaşıldı ve satışı için konuşulmaya başlandı.

Refactor derken ne yaptık peki? BNet'in dış servislere bağımlılığını sıfıra indirdik, peki bu ne demek. Demek şu ki BNet, chat sunucusu dışında vCard gibi önemli kısımları servislerden elde ediyordu. Bu kısmı tamamen ele aldık ve BNet'i hiçbir sisteme bağlı kalmadan çalışabilen bir şekilde güncelledik. Bu süreç covid-19 çıkmadan önce bitmişti zaten ve bizim için çok önemi oldu. Çünkü sistem belirli olmayan bağımlılıklardan dolayı düşüp duruyordu.

BNet'de aynı zamanda React Native kullanıyoruz. Chat'in mobilde olması çok önemli. Ancak 2021'e 4 ay kalası satmak istediğimiz son müşterimiz mobilin eksik taraflarından bahsetti ve mobili ele almak durumunda kaldık.

Chat uygulamaları çok hızlı çalışması gereken uygulamalardır. Sürekli aç kapa yapılabilir ve sizin UX tarafını çok iyi yönetmeniz gerekir. Başlarda bu işin React Native tarafında olduğunu düşünüyordum o yüzden Flutter'ı denemek istedik. Ancak sürecin Flutter için de değişmeyeceğini anladım çünkü uygulama logic'inin yanlış olduğunu ve RN'nin hiç de yavaş olmadığını gördüm. RN aslında gerçekten Native çalışıyor. Aradaki JS katmanını nasıl kullandığınıza bağlı olarak hızınız değişiyor. JS katmanını ne kadar verimli yazarsanız o kadar UX kazancı elde ediyorsunuz.

Kendimi geliştirmek için neler yaptım?

Bu yıl bilgisayarların çalışma mantığını irdeledim, mikroişlemciler üzerinde çalıştım. 36 derslik kısa bir assembly tutorial bitirdim. Unix - Windows işletim sistemleri ile bilinçlendim. Pipe kavramı, process'ler arasında veri paylaşımı, resim sıkıştırma, video işleme (sıkıştırma), stream sunma gibi güzel şeylerle uğraştım.

HTML5 video oynatıcısının mantığını araştırdım, canlı video yayını konusunda denemeler yaptım.

Açık kaynak?

Bu yıl açık kaynak projelere de katkıda bulundum. Ama kendim bir proje girişiminde bulunmadım. Zamanımın çoğunu araştırma yaparak, öğrenerek geçirdim. Zaten geçen sene düşündüğüm 10 makale fikrini de yerine getiremedim :D Ama 2020'de yazdığım makalelerin değerli olduğunu düşünüyorum, çok güzel geri dönüşler aldım.

Bu arada 3 yıl önce bahsettiğim satranç uygulamasını buldum, private'mış niyeyse. Onu public'e çektim: github.com/abdurrahmanekr/react-chessjs. Katkılara her zaman kapım açıktır ;)

Çok boş mu oldu ne?

Bilmiyorum ama bu seneyi çok...

Bazı istatistikler

• Sırayla GitHub'da ve işimde Commit/Issue/MR sayılarım

• 2019'da Günlük 8 bin adım yürüyormuşum 2020'de 4 bin adıma düşmüş.
  • avarekodcu.com sitesini bu sene 16 bin kişi ziyaret etmiş, tüm makalelerim sadece bu sene toplamda 32 bin kez okunmuş.
  • En çok okunan makalem bu sene 4 bin kez okunmuş, React Native .. #1 - Projeyi oluşturuyoruz

Ufak Tefek Hedefler

2021'de yeni şeyler yapmak istiyorum. Bu bir eğitim seti olabilir, bir proje veya toplum yararına bir şey. Makale sayımı artırmak ve kökleşmiş teknolojileri anlatmak istiyorum. React Native alternatifi olan Flutter ile RN'yi kıyaslamak istiyorum. Teknolojiden ziyade sevdiğim insanlarla beraber refah bir şekilde gezmek istiyorum :) Umarım 2021 güzel bir yıl olur.

Son Olarak

Kışı güzel bir şekilde atlattık şükür ki. Kaybettiğimiz insanlar da oldu Allah rahmet etsin :( Yeni bir umut, yeni hayaller ve eski hayaller bir şekilde bu yılı da bitirdik. 2020 aslında eskileri yâd ettirdi bana. Ne iyi insanlar tanımışım hepsine selam olsun.

Sağlıcakla kalın dostlarım, yeni yılınız kutlu olsun :) Kimi zaman iyi geçtin 2020! elveda... 

Düşündüklerin nedir ?

Abdurrahman Eker

(1010 Eylül 11111001100)

• Full Stack Developer Turkey/Sivas
  • İnternette Avare Kodcu
  • coffee
  • github
  • instagram
  • linkedin
  • youtube
  • Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin ?