2018'de ne yaptım, 2019 hedeflerim ne?

kendimceyenibirbaslangic

5 yıl önce 4 yorum

Yıllar bitmeye yaklaştığında benim kafamda hep bir soru oluşuyor. "Ne yaptım ben bu yıl?"

Evet ne yaptım ben bu yıl :)

Yaptıklarımı anlatmadan önce bir şeyi kutlamak istiyorum. Şu an bulunduğunuz avarekodcu.com sitesi 2 yaşında!

Bu yıl hayatımda birden çok ilk yaşadım. Uçağa bindim, İstanbul'a gittim, avrupa kıtasına ayak bastım, sinemaya gittim (evet bu yaşıma kadar hiç gitmedim :D), metroya bindim. Yalova, Sakarya, Bolu, Ankara, Yozgat gibi illeri uzaktan da olsa gördüm. Ve buraya yazılmayacak kadar saymadıklarım :)

Detaysoft Teknokent'te birçok arkadaşlarla tanışma şansım oldu. Gerçekten yetenekli arkadaşlar edindim. Takım lideri oldum. Ben front-end kadar back-end için de meraklı ve öğrenmeyi seven bir insanımdır. Geçen sene Detaysoft'ta sadece front-end süreçleri ile ilgileniyordum, takım lideri olduktan sonra çoğu sürecin içinde bulundum. Tabiri caizse "Full-stack Developer" oldum. Bu zaman içinde işlerle uğraşırken kişisel zamanımdan taviz verdiğim için geçen sene planladığım GitHub katkı sayısı hayal oldu :) Ama yine de GitHub üzerinde aktif bulundum. Bunları biraz sonra söyleyeceğim. Şimdilik bu seneki katkı sayım bu:

Geçen sene söylediğim JavaScript serisine başladım ancak durum hiç tahmin ettiğim gibi gitmedi. Seriye ilgi olmadığı için bırakmak zorunda kaldım. Bu seriyi yazarken kendimi biraz zorladım :D Şöyle yapıyordum ilk önce doküman'ı hazırlıyordum sonra videosunu hazırlıyordum. Normalde doğaçlama ile video çektiğim için doküman üzerinden ilerlemek beni çok zorladı. Belki suçu kendimde aramalıyımdır :)

GitHub'da bu sene yaptıklarımı şöyle özetleyebilirim:

• react-chat-elements'e react native özelliği ekledim.
  • stanza.io kütüphanesine raw:incoming:RID şeklinde bir özellik ekledim.
  • React Native üzerinde node-libs kullanımını öğrenip peanut'da kullandım.
  • Firebase ile hazırladığım doküman için örnek yaptım.
  • NOY projesine başlamadan önce uğraştığım bir satranç uygulamasını yazdım. (resimdeki gibi)
  •  
  • thumbnail-nodeline isminde bir node projesi yazdım.
  • turkcekaynaklar.com sitesine birkaç yararlı doküman ekledim.
  • sqlmaster adında bir kütüphane yazdım. (yaptığı iş sql string oluşturmak)
  • json-body-trim adında bir kütüphane yazdım. (yaptığı iş ör {"  test  ":1} şeklinde gelen veriyi {"test":1} şekline getirmek)
  • Bu yıl yayınladığım dokümanlara ait repolar oluşturdum.
  • AWS Lambda kullanarak tdk.gov.tr sitesine bağlanıp kelimeyi anlamlı bir JSON'a çeviren bir dönüştürücü servis yazdım. bkz: tdk-service
  • NodeJS File SHARER adında bir node projesi yazdım. (yaptığı iş aynı ağda bulunan kişilerin flash bellek kullanmadan dosya göndermelerini sağlamak)

Peki işimde neler yaptım?

Şirkette son 6 ay içerisinde takım arkadaşlarımızda baya efor harcadık. Detasoft'ta şirket içindeki personellerin mesajlaşmalarını sağladığımız bir proje var.  Ben de bu projede yer alıyorıum. Projede grup konuşmaları, kişisel konuşmalar, konuşma geçmişi, dosya/konum/resim gönderme, oturum yönetimi vs. gibi sistemleri neredeyse stabil çalışabilir duruma getirdik ve bunun için çok çalıştık. Bu altı ay içerisinde uygulamamız canlı olarak kullanılmadı :( bunun sebebi canlı geçişinin sürekli ertelenmesi ve şirket içi birkaç kişini yokluğundan dolayıydı. Ama 2019 ocak ayında projemiz canlıya çıkacak ve emeklerimiz boşa gitmeyecek :)

Şirkette sadece bu proje için çalışmadım tabii ki :) Opet, UMA, MESS gibi şirketlerin işlerine de ufak da olsa katkım oldu.

Şirkette artan personel sayısı ve issue, PR yönetiminin sorun oluşturmasından dolayı bana git sunucusu kurmamı söylediler ve şirketten bir arkadaşım ile git sunucusunu kurduk. Şu an toplamda 64 kullanıcımız var be bunlardan 40 tanesi aktif commit/push atıyor. En son baktığıma göre bu arkadaşlar arasında en çok aktif bulunan benim :) grafik aşağıdaki gibi:

Kişisel hobilerim var mıydı?

Evet mesela postgresql şaka şaka :D Bu sene kendimce müzik aletleri öğrenmeye çalıştım özellikle saz ve ney. Bunlar dışında evde bir hobim yok ama dışarıda akrabalarımla bir çok etkinlik yapma fırsatımız oldu. Mesela bir gün Sivas'tan yola çıkıp Kapadokya'yı ve Kayseri'yi gezdik geldik. Bu, bu yılki etkinliklerden sadece biriydi.

Sonuç olarak şükür ki ben bu senede çok iyi şeyler yaşadım. Fikrimi değiştiren ve bana o eski halime kavuşmamı sağlayan bir kişiye de buradan çok teşekkür ediyorum. Yeni yılda şirketimizde yazdığımız uygulamanın müşterilere satılabilecek hale gelmesini, insanların amaçlarını kaybetmemelerini, bu kış aylarında içimizi ısıtacak projeler yapmayı temenni ediyorum. Yeni yılınız kutlu olsun :) Mutlu Yıllar :) Deli dehşet geçtin 2018 :)

Yorumlar ({{totalCommentCount}})

• Abdurrahman Eker

{{commentLike99Count}} beğenme 5 yıl önce

Teşekkür ederim kardeşim, inşallah sen de mutlu bir yıl geçirirsin :)
    Beğen Beğendin
  • AED

{{commentLike103Count}} beğenme 5 yıl önce

istediğiniz gibi güzel yeni bir yıl geçirmeniz dileğiyle.
    Beğen Beğendin
  • Hakkı Gokoy

{{commentLike104Count}} beğenme 5 yıl önce

Hocam, Dolu dolu sağlıklı bir yıl geçirmeniz dilegiyle, Size bir sorum olacak yazılıma yeni başlayacak az çok algoritma ve genel anlamda yazılım teknolojileri çok yakından takip ediyorum. Aktif olarak herhangi bir dil kullanmıyorum . Yazılıma başlamak istiyorum ne önerirsiniz. Hem Web hem Mobil üzerinde yazılım geliştirmeyi istiyorum. React'mı önerirsiniz yoksa önce javascript'den mi başliyim yada en baştan HTML5'den mi yol haritası önerebilir misiniz?
    Beğen Beğendin
  • Abdurrahman Eker

{{commentLike105Count}} beğenme 5 yıl önce

Merhaba bu konuda sıralı başlamanızı öneririm. HTML/CSS bilginiz yoksa öğrenmeli, bilginiz varsa (tag, attribute gibi) HTML kısmını zaten tamamlamışsınız demektir. Sonra JavaScript ve pek tercih etmediğim JQuery'yi öğrenebilirsiniz. Niye bunu diyorum, çünkü direkt React'e geçerseniz JQuery'yi neden kullanmadığınızı anlayamazsınız. JQuery başlangıç için çok mantıklı diye düşünüyorum. JavaScript'te DOM kavramını anladıktan sonra React'e geçebilirsiniz. Benim tavsiyem bunlar olur.
    Beğen Beğendin
  • Düşündüklerin nedir ?

Abdurrahman Eker

(1010 Eylül 11111001100)

• Full Stack Developer Turkey/Sivas
  • İnternette Avare Kodcu
  • coffee
  • github
  • instagram
  • linkedin
  • youtube
  • Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin ?