Node.js ile Oyun Yazmak - JavaScript Serisi - NOY#1

noyjavascriptoyunyoutube

6 yıl önce 1 yorum

Evet arkadaşlar başlıkta da bahsettiğim gibi çılgın bir seri fikrim var. Bir oyun! Bunun alt yapısı "ne olacak? neler olacak?" diye bahsetmeyeceğim çünkü çok uzun bir seri yapmayı planlıyorum bu yüzden konular anlatmakla bitmez :). Karşımıza çıkacak sorunları birer birer çözeceğimiz bir seri. 

Örnek veriyorum sunucu ihtiyacımız olacak bir sunucu alacağız. localhost üzerinde bir port açacağız bunu redirect edeceğiz. Oyuna giren kullanıcılar için oturum sistemine ihtiyacımız olacak sırf bunun için bir modül yazacağız gibi. Tabi bu oyunu en ince detaylardan bahsederek yazmamız gerekiyor, yoksa zaten serinin bir amacı kalmıyor.

Bu seride siz değerli arkadaşlardan istediğim, seriyi haftalık veya abone olarak takip etmeniz. Çünkü bu seride yazacağımız oyun her yeni bölümde değişecek, seriyi takip etmek zorlaşacak, seri son anına kadar ayakta duramayacak :/ Seride yorumlar yapmanız işin gidişatını bile değiştirebileceği için yorumlarınızı esirgemeyin. Kesinlikle aklınıza takılan sorularınızı veya fikirlerinizi paylaşın ki bu serinin içeriği daha da doyurucu olsun. Çünkü "bir şeyin yüceliği, ona insanların verdiği değerdir". Ne kadar çok insan bu seriyi takip ederse bu serinin geleceği o kadar artacak.

Buraya tıklayıp açılan pencereye e-mail adresinizi girip gönderdikten sonra size gelen mail'deki bağlantıya tıklarsanız bloguma abone olabilirsiniz.

Amaç ne?

Aslında ben daha önce böyle bir oyun yapmak için uğraşmamıştım. Geçenlerde kuzenimin bana söylediği fikir çok basit ve eğlenceli geldi :) ve ben de oyunu yazmaya başladım ve bir şeyler ortaya çıkardım. Seriyi yapmamdaki amaç hem benim öğrenmem hem de çevremde bu projeye yardım edecek arkadaşlar oluşturmak bu kişileri bilgilendirmek. Bu seri planını yapmadan önce internette yaptığım araştırmalara göre böyle detaylı bir seri bulamadım.  (Bulduysam da seri ya yarıda bırakılmış ya da aralığı bayağı açık) Biz de bir ilk yapacağız bakalım :)

Nelere ihtiyacımız var?

Aslında bu genel soruya verilecek yanıt şu olurdu: "JavaScript, es5 es6'nın ne işe yaradığını bilmek, html, css". Evet gerçekten bu kadar kısa olurdu ancak gerçekten ihtiyacımızın olduğu şeyler şunlar:

• git (kurulu)
  • nginx
  • nodejs v6+ (kurulu)
  • npm v3+ (kurulu)
  • babel
  • webpack
  • react

Bunları yeri geldiğinde kurulumundan bahsedeceğim ama "(kurulu)" yazanların kesin kurulmuş olması gereklidir.

Sizden bir ricam olacak. Eğer Windows kullanıyorsanız bilgisayarınıza aynı zamanda Linux'u da kurmanız çok işe yarayacaktır. Bütün bu yaptıklarımızı orada yapmanızın sorunları azaltacağını düşünüyorum.

Tüm seri boyunca Linux veya osx kullanacağım. Eğer Windows ile yaşadığınız bir sorun olursa malesef bu konuda size yardım edemeyeceğim çünkü windows kullanmıyorum ve bu yaptıklarımı daha önce Windows'ta  denemedim :(

*Windows ile bir anım: Ben front-end geliştirmeye başladığım sıralarda nodejs kurarken ekranda gördüğüm node ERR hataları yüzünden bir süre geliştirmeyi bırakmıştım. Adamı yazılıma küstürür Windows :D (Kişisel fikrim)

Sanırsam gerekli olan tüm şeyleri anlattım zaten burada olmayanları da yeri geldiği zaman kuracağız veya kullanacağız. O yüzden biraz rahat olun :) 

Serinin adı ne?

Seri "Nodejs İle Oyun Yazmak" cümlesinin kısaltması olan NOY adında yayınlanacak. Bunu kullanmamın sebebi başlığın uzunluğunu kısaltmak.

Seri ne zaman başlayacak? ne aralıkta yayınlanacak?

Bu pazar (07 Ocak 2018), yani bu makalenin yayınlanış tarihine göre başlamış olacak ve her hafta "Pazar" günü bir makale ve bir video olacak şekilde devam edecek. Seriyi takip etmenizi tavsiye ediyorum (buradan abone olabilirsiniz). İnşallah bu seriyi zinciri kırmadan bitirebiliriz :) Bu makale için bir video çekmeyeceğim zaten kısa olduğu için bir sonraki haftada bu dediklerimi anlatacağım.

Kendinize iyi bakın görüşmek üzere :)

Yorumlar ({{totalCommentCount}})

• Mehmet

{{commentLike160Count}} beğenme 3 yıl önce

Merhaba Bende bu yazılım konusunu arastırıyorum bir türlü birşeyler ögrenemedim bu okey yazılımında.
    Beğen Beğendin
  • Düşündüklerin nedir ?

Abdurrahman Eker

(1010 Eylül 11111001100)

• Full Stack Developer Turkey/Sivas
  • İnternette Avare Kodcu
  • coffee
  • github
  • instagram
  • linkedin
  • youtube
  • Yeni içeriklerden haberdar olmak ister misin ?